robots meta etiketi kullanımı Google Bost Meta Etiketi Kodu

Robots meta etiketi kullanımı

Robots meta etiketi kullanımı Robots meta etiketi Nedir? web sitelerinde yer alan web sayfalarının Google, Yandex ve Bing gibi arama motoru dizinlerine nasıl eklenmesi gerektiğini belirten bir kod öbeğidir. Kullanıcıların Arama Motorlarında yaptıkları arama sonucunun nasıl çıkması yönünde isteklerini kontrol etmesine yarar.

 

Robots Meta Etiketi Kodu: <meta name=”robots” content=”noindex, nofollow”> Kontrollü ve ayrıntılarıyla özel olarak sitenin hangi sayfa ve bölümlerinin indexlenmesini ve indexlenmemesini sağlar. Ayrıca Google, Google News ve Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motoru böceklerinin web site sayfalarını nasıl indexleyip arama motoru sonuçlarını nasıl göstermelerini de kontrol eder.

 

robots meta etiketi kullanımı Google Bost Meta Etiketi Kodu
robots meta etiketi kullanımı Google Bost Meta Etiketi Kodu

 

Robots meta etiketi kullanımı:

Robots Meta Etiketi kullanımı basit olmakla beraber bilinçli ve düzgün olarak kullanılmaması halinde web sitenize zarar verebilir. Bu anlamda Robots meta etiketinizi kullanırken daha dikkatli olmanızı öneririm.

 

Robots Meta Etiketi Kullanım Kodu?

Web sayfanızın ilgili kısımlarına aşağıdaki kodu belirtildiği gibi yerleştiriniz.

<html>
<head>
<meta name="robots" content="noindex" />
....
</head>
<body>
...
</body>
</html>

Yukarıda belirtilen şekilde kodunuzu sitenize ekler iseniz tüm arama motoru böceklerinin web sitenizi indexle memesini ve arama sonuçlarında göstermemesini belirtmiş olursunuz. Web Siteniz WordPress olabilir veya php, html olabilir ilgili kodların arasına belirlenen kodları ekleyebilirsiniz. Yapılan tercih arama motoru üzerinde önemli bir etki yaptığından SEO Uzmanı danışmanlığında bu işlemi yapmanızı öneririm.

 

Google Bot Robots meta etiketi kullanımı:

Bütün arama motoru bölceklerinin web sitenizi indexlemesini istiyor fakat sadece Google Bot un web sitenizi indexlemesini istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda aşağıda belirttiğim 1. kodu web sitenizin ilgili kısımlarına ekleyebilirsiniz. Web Sitenizin Google Bot tarafından indexlenmesi istiyor iseniz bu durumda da 2. kodu tercih etmelisiniz.

<meta name="googlebot" content="noindex" />
<meta name="googlebot" content="index, follow" />

 

Arama motoru böceklerinin Web sitenizdeki bir bölümdeki sayfayı indexlemeyip, geri kalan sayfalarının indexlenmesini isteyebilirsiniz. Bunun aşağıdaki kodu kullanabilirisiniz. Bu kod ile böcekler web sitenizi ziyaret edecek, indexleme yapmayıp geri kalan sayfalarınızı gezecektir. Ve geri kaln sayfalarınızı indexleyecektir.

<meta name="robots" content="noindex, follow">

 

Google ve diğer arama motoru böceklerinin web sitenizi indexlemesini engellemek ve geri kalan sayfalarında gezinme ve indexlenmesi engellemek istiyor iseniz bu durumda da aşağıda belirttiğim kodu kullanınız. Kendiniz yapamı

<meta name="robots" content="noindex, nofollow">

 

Google Bot Google News meta etiketi kullanımı:

Web sitenizde yer alan web sayfalarının özel olarak Google Botlarına açık tutup sadece Google News de indexlenmesini engellemek amacıyla aşağıda belirttiğim kodu kullanabilirsiniz. Sorun yaşarsanız veya destek almak isterseniz WordPress Destek bölümünden irtibat kurabilirsiniz.

<meta name="googlebot-news" content="noindex" />

 

Özet ve Sonuç

Bu yazımda Robots meta etiketi kullanımı ve Robots Meta Etiketi Kodu hakkında ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştım. Web sitenizin tümünü veya sadece bir kısmını Arama Motoru böceklerine kapatabilir, sitenizin indexlenip indexlenmemesin tercih edebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanmayı unutmayın!

“Robots meta etiketi kullanımı” üzerine 5 yorum

 1. Üstad ben sitemde dizin kapsamı sorunları yaşıyorum. Google searc console da böyle bir bildirim mevcut. Sizce ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

  Bulunma
  Site Haritaları
  https://www.siteadresi.com/sitemap.xml
  Yönlendiren sayfa
  https://www.siteadresi.com/page/15?site=mobil
  Tarama
  Son tarama
  8 Tem 2018 04:29:17
  Taramaya izin verildi mi?
  Evet
  Sayfa getirme
  Başarılı
  Dizin oluşturma
  Dizine eklenmesine izin verildi mi?

  Hayır: “robots” meta etiketinde “noindex” algılandı
  Kullanıcı tarafından beyan edilen standart URL
  Yok
  Google tarafından seçilen standart URL

  Yok

  1. Merhaba adem bey kardeşim site adresinizi dilerseniz özelden iletebilirsiniz. Web siteniz google ve diğer arama motorlarına kapatılmış olarak görünüyor.
   Adresi iletirseniz yardımcı olabilirim.

    1. Web Sitelerinizin alt yapısı wordpress ve seo eklentilerini kullanıyorsunuz. Kullandığınız eklentilerin son güncel sürümlerinde bazılarında etiketleri ve kategorileri bazılarında ise görselleri noindex yaparak dizine eklemeyi engellediği biliniyor. Bununla alakalı söz konusu eklenti ve ayarlarına bakın, Google Web Master dan sitenizin site haritasını gözden geçirin. Dilerseniz özelden bilgileri gönderirseniz beraber değerlendirebiliriz.

 2. Dündar Bey, Makaleniz bizlere çok faydalı olacağını düşünüyorum.
  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir